🇬🇧 🇷🇸  
Повратак исходишту
Косово и Метохија

 

Историографија Косова Поља

 

У историјско–географском смислу Косово Поље има и шире значење, јер је то пространа равница у средишњем делу косовске котлине, источно од реке Ситнице и јужно од речице Лаб, где се одвијала историјска Косовска битка.

Данас на том простору постоји мноштво веома значајних културно-историјских објеката који на аутентичан начин говоре, не само о Косовској бици и догађајима који су јој претходили, већ и о српској средњовековној држави Немањића у целини.

 

Један  од капиталних објеката  из тог времена подигнут на јужном рубу Косова Поља јесте манастир Грачаница, задужбина краља Милутина из 1315. године. Посматрана као здање, Грачаница је архитектонски један од најзначајнијих споменика српског средњег века, коју помињу готово све антологије европског градитељства.

 

На централном делу Косова поља је монументални Споменик косовским јунацима. Нешто северније, али у непосредној  близини, Газиместан и Муратово турбе (место погибије султана Мурата и високог војног заповедника Турске из времена после Косовске битке), а непосредно уз реку Ситницу налази се велико рударско насеље Обилић.

 

Споменик је висок 25 метара и доминира над пространом косовском равницом. У његовој унутрашњости су бронзаним словима на каменим плочама исписани стихови из епских народних песама у којима је опевано јунаштво учесника у Косовском боју и њихова погибија.

 

На пустом земљишту где је лоцирано Косово Поље у ближој околини никло је још неколико насеља: Обилић, Милошево и уз њега Лазарево, Добрево, Југовић и још неки мањи засеоци.

 

Косово Поље је општина  у Аутономној Покрајни Косово и Метохија и припада Косовском управном округу.  Статус општине добија  1989.  године  издвајањем  18 насеља  из  градског подручја Приштине. на подручју СО Косово Поље постоје следећа  насеља: Ариљача, Батусе, Бресје, Велика Слатина, Велики Белаћевац, Враголија, Горње Добрево, Добри Дуб, Доње Добрево, Доњи  Грабовац, Енце, Кузмин, Мала Слатина, Мали Белаћевац, Накараде, Помазатин, Угљаре и Косово Поље.

Косово Поље се налази  на десној обали реке  Ситнице, поред  најважније железничке  и друмске раскрснице на Косову и Метохији, у плодној косовској котлини на 550 метара надморске висине. Обухвата површину од 89 км², а на територији општине живи близу 40.000. становника (од 1999. године  већину  становништва чинили су Срби и Црногорци, затим следе  Албанци, Роми и остали). Има повољан географски положај, а северно од њега налази се Обилић и богати косовски рудници лигнита, а североистично,  око осам километра удаљен је главни град Косова и Метохије, Приштина.

Од постанка Косова Поља сваке године се прославља слава Свети Никола. Пошто је црква тек била у изградњи, неколико хиљада људи окупљало би се око школе. То је био велики сабор. Долазили  би млади из суседних, али и из удаљенијих села и градова. 

 

Године 1938. саграђена  је црква Светог Николе, захваљујући добровољним прилозима Косовопољаца и њиховим учешћем у градњи цркве. У порти цркве се саборовало,  ту су се надигравали,  надпевавали  мештани и досељеници, а сабор је имао врло велика искушеничка дешавања, с једне стране народ који је желео да искаже своју традицију, културу и обичаје уз мелодије старог косовског, црногорског и уже србијанског фолклора. Фолклор је приказиван  на прикладан начин лепотом, израженом хармонијом и мелодијом песама и игара.

 

Игре су преовладавале и у коло су ишли сви. С друге стране све је то контролисао један мањи број људи активиста који су утицали на сузбијање сабора, српске културе и традиције и прилагођавали их неким својим правилима како би се додворили актуелном политичком врху. Велика су настојања била да се трагови културе српског народа избришу и да се наметне нека нова која је у сваком случају била антисрпска, све је могло, али српско не. Наравно да је то остала само жеља србомрских наредбодаваца. Формирањем КУД-а ,,Бранко Меденица’’ на најбољи начин се чува народна традиција и српски фолклор овог краја. Дом Културе ,,Браћа Крајиновић’’ је био храм културе Косовопољаца у коме су се одвијале омладинске игранке сваке суботе, на којима се окупљала омладина из читавог окружења. Игранка је почињала поскочицом, преко окретних игара, модерне музике до народних кола. Јединствено, али врло популарно.

 

Тако се Косово Поље рапидном брзином ширило у свим смеровима. Нажалост, цркву Светог Николе су Шиптари оскрнавили, уништили су иконе у цркви у марту 2004. године. Спаљена је и српска школа и Виша пословна школа Свети Сава, спаљен је и до темеља уништен Дом здравља у Косову Пољу, пошта, а спаљене су на десетине хиљада српских кућа у Косовом Пољу. Узурпиране су школе ,,Ацо Маровић’’ и ,,Вук Караџић.’’

Храм Свете Екатарине - Бресје

 

Данас  је Косово Поље у потпуности измењено. Шиптари су уз помоћ окупатора на челу са Америком оформиле фонд за препород Косова Поља са жељом да униште све што је српско и уместо српских објеката изникле су велике зграде, пословни простори. Тиме је у потпуности измењен изглед некадашњег, нама, Косовопољцима, драгог и вољеног места, који још увек живи у нашим срцима. Косово Поље и Косово и Метохија уопште насилно се одузима Србима, али се надамо, уз Божју помоћ, да ће доћи дан да се те неправде исправе, да се поново чује српска реч, српска химнa и завиори српска застава