Постоји још један озбиљан разлог који нам заповеднички налаже да се за чување наших народних игара свесрдно залажемо. Љубав и здрав инстинкт према прошлости нас наводе да истражимо Косовску Митровицу. У рукама народа, као живо предање, народна игра је и могла бити освежавана новим елементима које су народни играчи у њу уносили чувајући, при том, народни дух. Сада је међутим, такво чување угрожено са више страна.
Рат је у живот нашег народа усекао дубоку бразду чији су трагови видљиви. Наше истраживање је било у најгорем тренутку. Митровица је подељени град, сви објекти културних институција су остали у јужном делу, где живе Албанци, међу њима и Музеј. Успели смо да га обиђемо и сликамо оно што нас је занимало, али на нашу жалост нисмо много тога нашли, док у новопазарском Музеју јесмо.
Овде морам да поменем Благоја Стевића, човека који је читав свој живот посветио свом граду, култури у њему и великом заљубљенику који је свом снагом спасавао заједно са Душаном Николићем, Браниславом Николићем, Буцком Милићем и Миодрагом Ралићем, као и Петром Ракићем, великим борцем за очување српског културног и духовног блага и овог нашег немереног богатства. Тако су стварали услове за опстанак српског културног блага у свом граду у коме је фолклор предњачио.
Вратили су Сабор народног стваралаштва заједно са Миодрагом Радомировићем, садашњим директором Културног центра. Оно што ми је представљало велике тешкоће је сам чин одабира песама и игара за кореографију, проблеми сценског постављања из одабраног репертоара јер то често доносе између осталог, и питање на који начин да се народна игра представи као један од саставних делова радње и живота.
Тако сам одабрао за кореографију ,,Ајте друге да играмо’’ Игре и песме из Косовске Митровице:
Митровачко Сандрић поље
Билбил ми пева
Дудинче девојче
Ајте друге да играмо
Стојково коло
Мене мајка једну има
У Косовској Митровици се пред свадбу скупе девојке и жене код веренице, а то је моменат када се младој боји коса. Пошто разгледају младине дарове, гошће играју и певају у ору уз песму ,,Мене мајка једну има“.
Стојково коло је мешовита игра и спада у ред градских косовских игара јужносрбијанског типа. Песма која има сетни призвук чак и позив за игру ,,Билбил ми пева’’ је изузетно ведра песма уз игру.
И тако сачувасмо од заборава традиционалне игре и песме које су красиле Косовску Митровицу, подељени град, а гранична подела је река Ибар која протиче кроз центар града. Северна Митровица је стуб одбране српства од непријатељског налета шиптарских ућиковаца и њихових светских следбеника. То нам даје наду и подстрек за опстанак Срба на овом вековном простору.
Митровачко Сандрић поље
Ту се шета злато моје.
Митровачке три капије
С’ леве стране срце бије.
Билбил ми пева ружа ми цвета
мој ми го драги нема. Отишo
драги у ђул башту
Под ружу да ми спије.
дал да га будим, да га љубим, нека још мало спије.
дудинче девојче мори на пазар шетало,
на пазар шетало мори на дућан стојало.
на дућан стојало мори, паре разбијало,
Паре разбијало мори капе куповало,
апе куповало мори на главу мећало,
на главу мећало мори, па се огледало, Па
се огледало мори дал-гу пристојало. дал-
гу пристојало мори ил не пристојало.
да не пристојало мори не би куповало,
не би куповало мори да не пристојало.
Ајте друге да играмо. 2х
докле није дивна дошла. 2х
дивна јесте без кошуље. 2х
Кошуља је на разбоју. 2х
Мене мајка једну има,
Мене мајка, мене мајка једну има.
И ту дала за Јована,
За Јована, за Јована за делију.
А ја нећу за Јована,
За Јована, за Јована. за бекрију но ја оћу за Илију,
За Илију, за Илију за делију.